Sokan gondolják, hogy a kutyák olyanok, mint a konyhamalacok: boldogan degeszre tömik magukat az emberi maradékokkal és farkcsóválva élik életüket. Persze Fifike simán lenyomná a háztartásban fellelhető összes ételt, bevetve a legcukibb nézését, amitől természetesen mindannyian elolvadunk. Valójában sok olyan finomság van, amitől az állatorvos szeme könnybe lábadna… na de nem az örömtől. Segítségképpen elkezdtünk összeálltatni egy olyan listát, amely választ ad, hogy „Fifike mért nem lehet gourmet séf?”
„5 étel, amit biztosan ne adj a kutyádnak!”
(Cikkünk folyamatosan bővül!)
Kezdjük a sort az egyik legmegosztóbb étellel:
Pékárú, kenyér és kelt tészta
A kutyák emésztése teljesen máshogy működik, mint az embereké, hiszen kedvenceink alapvetően húsevőek. A kutyák emésztőrendszere bizonyos esetekben lehetővé teszi növényi szénhidrátok emésztését, mint a kenyér, főtt rizs vagy a főtt krumpli, de a kedvencünk táplálása a fehérjék és a zsírok megfelelő arányán alapszik. A magas szénhidrát a kutyákban felesleges tejsavfelhalmozódást idéz elő, ami csökkenti a vércukorszintet és fáradtsághoz vezet. Persze ez elsőre nem lenne olyan nagy probléma, hisz a kutyák imádnak lustálkodni. Hosszútávon azonban az állandó vércukorszint ingadozás elhízást és cukorbetegséget okozhat. Ha esteleg kutyádon az elhízás jeleit látod, nagyon fontos, hogy módosítsd az étrendjét és az adagok mennyiségét.
Erre a problémára nekünk is van egy kiváló termékünk, mely kimondottan diétás eledel és rengeteg hasznos tápanyag található meg benne: Vet Life Natural Diet Dog Hypoallergenic Egg&Rice
Tej- és tejtermékek
Sajnos mindenki kézenfekvőnek tartja a tehéntejet, de nem alkalmas arra, hogy a kutyánkat tápláljuk vele. Rengeteg emberi kutatás rávilágított már arra, hogy a tejfogyasztás növeli a gyulladásos megbetegedések kockázatát. A tejet főkent a laktóz alkotja, amely egy cukorfajta, melynek lebontásával nem csak az embernek gyűlik meg a baja. A kutya is nehezen emészti meg, mert felnőtt korukra csökken a laktáz enzim termelődése, amely a laktóz lebontásáért felelős. A laktóz-intolerancia emésztési problémákat, puffadást és hasmenést okozhat, különösen a felnőtt kutyákban.
Sokan kérdezik, hogy a kecsketej adható-e kutyáknak? A kecsketej összetevőiben különbözik a tehéntejtől, indokolt esetben anyatej pótlásaként adható kölyköknek, de kifejlett felnőtt kutyáknak semmilyen más állatfaj tejére nincs szüksége. A savanyított tejtermékek mint a joghurt vagy túró, jóval kevesebb laktózt tartalmaznak, ezért néha, kis mennyiségben ehetnek kedvenceink.
"A kutyák táplálásának alapja a változatosság és a minőség. Az egészséges, kiegyensúlyozott étrend fontos a kutyák optimális egészségének megőrzéséhez, és segít elkerülni a táplálkozással kapcsolatos betegségeket."
Dr. Karen Becker
Főtt és sült csontok
A csontetetés szintén egy megosztó dolog a kutyatartók körében. Egy valamit viszont le kell szögezni: főtt és sült csontot nem szabad a kutyának adni. Hő hatására a csont rideggé és törékennyé válik. A kutya rágás közben apró szilánkokká ropogtatja a csontot, mely apró torpedókként kezdik el ostromolni a bélcsatornát és a gyomrát. A főtt ételekből származó csont maradék lehet évekig nem okoz problémát, viszont az idő előrehaladtával ezek a folyamatos apró támadások egyszer csak elérik céljukat és tragikus problémákat okozhatnak. Ilyen problémák, a bélfalsérülés és a gyomor kilyukadása. Fokozottan veszélyeztettek az idősebb kutyák, mivel emésztésük egyáltalán olyan hatékony, mint egy kölyöknek.
Ha bekövetkezik a baj, azonnali orvosi beavatkozásra van szükség és szinte biztos, hogy operálni kell.
A csontrágásnak azonban lehetnek előnyei is, olyan, mint pl. a fogazat karbantartása, ami edzésben tartja és erősít az álkapcsot és a fogakat. Az sem elhanyagolható tény, hogy a csont tele van esszenciális vitaminokkal, zsírokkal. A porcszövet 50%-a kollagén, amely megóvja a kutyák ízületeinek épségét. Tehát, ha mégis szeretnénk a kutyánknak csontot adni, csak tömör csontot adjunk, de abból is maximum heti 1 alkalommal. A tömör csont, mint pl. a marha- vagy a disznólábszár, szerkezeténél fogva kisebb és tompább darabokra törik rágás közben és nem okoz fennakadást, sem pedig bélsérülést, a hosszú és vékony csontokkal szemben. Általános ökölszabály, hogy csak olyan csontot adj a kutyának, melyet nem tud egyben lenyelni.
FONTOS! Kedvencünknek csak felügyelet mellett adjunk csontot, hogy egyből észleljük, ha gond van. Ha időközben úgy alakul, hogy más dolgunk van és nem tudunk kellő figyelmet fordítani az ebre, vagy el kell mennünk, vegyük el tőle a rágcsálnivaló cupákot.
Azonban, ha mégsem szeretnénk megkockáztatni a csontetetést, akkor vegyünk neki fogtisztító jutalomfalatot, mint pl. a kiváló minőségű Jack hypoallergén fogtisztító, vagy természetes, szárított húst, pl.: Holisnacks szárított nyúlfül, melyek ugyanúgy remek szórakozást nyújtanak kedvencünknek.
Nyers húsok
Mi leginkább a magas minőségű, szuperpérmium kutyatápok mellett tettük le a voksunkat, azonban fontos tudni, hogy nem vagyunk a nyers etetés ellen sem. Aki abban a tudatban dönt a nyers húsok mellet, hogy sokkal olcsóbban fogja megúszni az eb táplálását, mint a minőségi kutyatáppal, azoknak sajnos van egy rossz hírünk. Nem mindegy, hogy milyen forrásból származó és minőségű húst adunk a kutyának. A simán csak boltban kapható húsok nem nyers fogyasztásra vannak hitelesítve. Tudjuk, hogy ezek a húsok, – szavatossági idővel igaz, – de napokig is állhatnak a hűtőpultban. Ez idő alatt a különböző baktériumok elszaporodhatnak rajtuk, amivel igazából nem lenne probléma, ha utána hőkezeléssel elpusztítanánk őket. A nyers etetésnél viszont nyersen adjuk a kutyának, így csak olyan hússal szabad etetni a kutyát, mely nyomonkövethető eredetű és akkreditált laborban bevizsgált. Ez viszont nem az olcsó kategória.
Mi a nyers húsetetés alternatívájaként előszeretettel ajánljuk a Carnilove True Fresh termékcsaládot, amely egy új technológiával készül, mely lehetővé teszi a friss hús azonnali feldolgozását, így biztosítva a tápban lévő húsok maximális minőségét és ízét.
Kókusz és kókuszolaj
Kutyatulajdonosként rengeteg információval kell tisztában lennünk azokról az ételekről, amiket kedvenceinknek adhatunk, és azokról, amiket jobb, ha távol tartunk tőlük. Az egyik ilyen élelmiszer, amiről hallhattál már, a kókusz és a kókuszból készült termékek, pl. a kókuszolaj. Bár az emberek számára a kókusz remek egészségügyi előnyöket kínál, a kutyák számára ezek a termékek nem mindig biztonságosak. A kókuszt és a kókuszolajat sok kutya nem tolerálja. Sajnos ezek nagy mennyiségben tartalmaznak zsírt, ami hasmenést és hasi diszkomfortot okozhat, valamint felmerül a Pankreatitisz kockázata, amely egy gyulladásos állapot és gyakran összefügg a túlzott zsírfogyasztással. Továbbá a kókusz nem tartozik a tipikus allergének közé, de előfordulhat, hogy egyes kutyák allergiás reakciókat mutatnak a kókuszból vagy a kókuszból készült termékekkel szemben. Ezek az allergiás tünetek, mint például viszketés, bőrirritáció és hasmenés. Természetesen vannak kimondottan a kutyáknak készült kókusztartalmú tápok és konzervek, mint például a N&D Dog Quinoa konzervek, melyek megfelelő arányban tartalmazzák a szóban forgó gyümölcsöt és igy hozzájárulnak a kutya bőrének és szőrzetének egészséges karbantartásához, védi a májat a méreganyagoktól.
Megjegyzés: A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét!